ساعت ماركار یزد

امتیاز کاربر: / 12
بدخوب 

 

ساعت ماركار

مجموعه اي فرهنگي آموزشي است كه توسط پشونجي دوباساي ماركار كه يك زرتشتي هندي الاصل بود، در شهر يزد ساخته شده است.

ماركار كه شنيده بود، ايرانيان زرتشتي در ايران امكانات فرهنگي و آموزشي چنداني در اختيار ندارند در سال 1312 به ايران آمد و كارهاي عام المنفعه زيادي را براي زرتشتيان ايران انجام داد.
مجموعه ماركار از قسمت هاي مختلفي همچون دبستان، دبيرستان، مراكز فرهنگي و يتيم خانه و يك باغ بزرگ تشكيل شده است. پيش از انقلاب، ماركار شرايطي را فراهم كرده بود كه هزينه مسايل آموزشي و فرهنگي و نگهداري از كودكان يتيم، از سوي هند پرداخت مي شد، اما به يك باره اين روند متوقف شد و مجموعه ماركار رو به ويراني گذاشت. پس از انقلاب يتيم خانه ماركار تبديل به پذيرشگاه ماركار شد و مسافران زرتشتي كه از شهرهاي مختلف به يزد مي آمدند در اين مجموعه اسكان مي يافتند تا آنكه در سال 80 اين مجموعه با شماره 2146 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.
سابقه ساخت پذيرشگاه كه پس از ساير بخش هاي مجموعه ماركار ساخته شده به 60 سال پيش بر مي گردد. معماري اين بنا از بناي تخت جمشيد الهام گرفته و به همين دليل اثري شاخص و بي نظير محسوب مي شود. سهراب آقا، معمار مشهور يزد معمار بسياري از ساختمان هاي مجموعه ماركار است.
او كه اثري به ياد ماندني همچون «برج ساعت ماركار» را به يادگار گذاشت، روبناي پذيرشگاه ماركار را مانند سر ستون ها و معماري تخت جمشيد طراحي كرده است

 

ساعت فلش

آب و هوا

اوقات شرعی

نقشه هتل


graphic by arh1.com